Автобусни Екскурзии

Оршова и круиз по Дунав – КРАЙОВА-подцененото бижу на Южна Румъния – Баните на Херкулес -Бабините Видини кули

Оферта № 1659
Принтирай
Автобус
3 дни / 2 нощувки
20.09.2025 г.,   31.10.2025 г.
Програма
Подобни оферти

Оршова и круиз по Дунав – КРАЙОВА-подцененото бижу на Южна Румъния – Баните на Херкулес -Бабините Видини кули

 

Дати

Цена от Варна

Цена от Шумен

 

20-22.Септември

350

345

 

31.Октомври – 02.Ноември

350

345

 

 

1 ден: 
Отпътуване от Варна в 04:00ч. По маршрут  Варна – Шумен - Белоградчик.                                                                                                                                                                                      

Отправяме се към гр. Видин.  Свободно време за обяд и разходка.

Следва посещение на Българският замък „Баба Вида“ (също и „Бабини Видини кули“) е единствената изцяло запазена средновековна крепост у нас. Построена е в края на X в. върху останките на античен укрепен пункт от дунавската граница на Римската империя. През следващите столетия „Баба Вида“ е престроявана многократно. Винаги е била мощна твърдина – през 1003 г. византийският император Василий II успял да я превземе след цели 8 месеца обсада. Още първите владетели на Бдинското деспотство – Ростислав, Шишман I, Белаур – използват крепостта за свой замък. При видинския цар Иван Срацимир, чието име носи главната кула на замъка, „Баба Вида“ придобива приблизително днешния си вид. Според легендата болярската дъщеря Вида, разочарована от съпрузите на сестрите си, които пропилели бащиното им богатство, се оттеглила в замък и живяла там до дълбока старост. От замъка отбранявала своите поданици и земи от вражески нападения. В нейна чест хората го нарекли „Бабини Видини кули“.

След обяд се отправяме  към Дробета Турну Северин.

Градът не е особено голям, в него живеят около 80 хиляди души, но пък е изключително подреден с поддържани зелени площи и паркове, страхотни фонтани и типична архитектура. Тук се е намирало най-старото римско селище на територията на днешна Румъния, известно  с дакийското име Дробета. Градът е основан от унгарския крал Ласло I. Тук е издигната кула, а до нея – стари казарми и затвор. Кулата е част от крепост, строена през XIII век, която дава и средновековното име на града – Турну Северин (от турн – кула). От 16 май 1972 г. градът официално се нарича с двойно име Дробета – Турну Северин, защото през III век се е наричал Северус Турн на името на император Септимий Север.

Нощувка.

2 ден: 
Закуска.

Оршова и круиз по Дунав

Оршова – малко градче, което се намира на брега на язовира „Железни врата“. Старата част на града е била потопена след изграждането на язовира, заради което е създаден нов град. Интересен факт е, че в Средновековието Оршова е част от България, във втората половина на ХІV в. е в границите на Видинското царство, като българското му име е Орсово.

Оршова

Тук ще се качим на туристическо корабче, с което, че се отправихме на 44 километров круиз по Дунав. Докато вляво наблюдаваме величествените Кърпати в сръбската им част, то ще останахм приятно изненадани от гледката вдясно, където е Румъния. Ще видяхм десетки невероятни къщи, изградени на брега. След повече от час плаване в язовирната част на Дунав стигнаме до барелефа на цар Децебал. Тук реката е изключително тясна и дълбока – цели 120 метра. С изобразяването на барелефа на Децебал са били ангажирани 12 скулптори, които в периода 1994-2004 г. успяват да създадат невероятно произведение. Височината на барелефа е 42,9 м, а ширината е 31,6 м.  Идеята за създаването му е на румънския бизнесмен Йосиф Константин Драган. Това е най-високата каменна скулптура в Европа и шестата най-висока статуя в света. Срещу скулптурата се намира древна паметна плоча, от сръбската страна на дунавския бряг, известна като Траянова плоча, поставена от император Траян по случай завършването на строежа на Дунавския южен път.

Казаните - точно до скулптурата се намират т.н. казани на река Дунав. Те са дълги около 9 км. На места реката се стеснява до 230 м, което затруднява навигацията.  В сектора на казаните скоростта на водния поток надвишава 5 м/сек. Те са разделени на големи и малки казани. Големите казани са с дължина около 4 км, попадайки между масивите Чукарул Маре (на румънска територия) и Велики Стръбак /Veliko Strbac/ (на сръбска). Дълбочината на водата достига до 80 м. В основата на варовиковата стена, която огражда казаните, има две кухини: пещерите Гура Пониковей  и Ветерани. Малките казани пък се простират на дължина от около 3,6 км, като са разположени между масивите Малкия чукар /Ciucarul Mic/ (Румъния) и Мали Стърбак /Mali Strbac/ (Сърбия). Тук дълбочината на водата достига до 100 м.

Тук корабчето ще направи обратен завой и ние ще  потеглим обратно към Оршова.

Това са обектите които ще посетим с корабчето:

1.            Orşova

2.            Cerna Bay

3.            Tekija

4.            Eşelniţa

5.            Eșelnita Bay

6.            Trajan's Table

7.            Small Boilers

8.            The face of Decebalus

9.            Mraconia Bay

10.          Mraconia Monastery

11.          The balloon building

12.          Dubova

13.          Dubova Bay

14.          The Big Boilers

15.          Veterans' Grotto

16.          Ponicova Cave

17.          Szechenyi's blackboard

 

Следва посещение на  Байле Херкулане.

Това малко селище, което никой от нас не е чувал, се оказва истинско съкровище в полите на планината. Всъщност това е най-старият туристически спа курорт в северната ни съседка, който от години привлича румънците, но е останал непознат за нас, българите. Байле Херкулане дължи своята популярност в северната ни съседка и заради Херкулес. Легендата разказва, че умореният Херкулес спрял в долината, за да се изкъпе и да си почине. Откритите каменни резби показват, че римските аристократи са превърнали града в римски център за отдих. Открити са шест статуи на Херкулес от това време. Бронзова реплика на една от тях, излята през 1874 г., стои като забележителност в центъра на града. Благодарение на лечебните води, направените инвестиции и живописната природа, курортът се възражда, изграждат се много хотели и къщи за гости. В градчето има 16 термални извора с различни минерални характеристики.  Успокояващите им ефекти все още се използват за много заболявания. Ще се разходим по главната улица на Бейле Херкулане, за да стигнем до статуята на Херкулес. Тя се намира в имперския исторически център, където може да видите няколко красиви сгради в имперски стил. Австрийската императрица Елизабет, известна като Сиси, е ходила в Байле Херкулан пет пъти. За нея градът е „най-красивият спа курорт на континента”. Съвременната история на баните на Аполон или на Херкулес започва през 18 век, когато Австрийската империя реновира и построява голяма част от сградите, които виждаме и днес. Тези бани са били използвани и по римско време, просто австрийците са построили сегашната сграда върху римската. В централната зала се намира статуята на родилката, която е била издигната от римляните и взета от австрийците заедно с 6 други статуи, за да разкрасят залите. Продължаваме разходката си към старите басейни. Въпреки че е минало много време, те все още изглеждат впечатляващо. Цветът на водата ги прави загадъчни, а високите тавани ви карат да мислите, че се намирате в дворец.

Следобед се отправяме към Крайова.

Настаняване в хотел.

Вечерта може да посетите Пеещият фонтан и Административната палата. Където и да ходите из забележителностите на Крайова, не забравяйте до стигнете до централния площад точно в 8 вечерта, когато започва светлинното и музикално шоу на фонтана там. А докато слушате класическата музика ще можете да наблюдавате невероятния замък, който приютява префектурата (областната администрация) и областния съвет.

Нощувка.

3 ден: 
Закуска.

Разходка до Крайова може да ни изненада приятно колко тайни крие този град

Крайова е един от най-големите румънски градове, с население от почти 300 хиляди души. Намира се в румънската част на дунавската равнина – на почти еднакво разстояние между р. Дунав и южните склонове на Карпатите. Крайова честно е наричана столица на Олтения (една от основните географски области на Румъния). През вековете е била голямо историческо и културно средище, а днес е динамичен град с бурен индустриален живот (заводът на „Форд“ се намира в града) и няколко университета.

Какво задължително да видим, когато отидем в Крайова?

Музеят на изкуството в Крайова - една от най-красивите сгради в града е превърната в Музей на изкуството. Намира се досами центъра на града. Сградата е изградена през 1896 г. по планове на парижки архитект. Поради аристократичния си вид имението е приемало неведнъж румънското кралско семейство, а в край на 1939 г. дори е приютявала полското правителство, което по това време се намирало в изгнание. Сградата е свързана и с българската история. През 1940 година тук се подписва Крайовската спогодба, по силата на която Румъния по мирен път предава Южна Добруджа на България, а четири години по-късно, на 5 октомври 1944 е подписан своеобразен мирен договор между Югославия и България, с който се узаконява преминаването на българските военни през западната ни съседка. Пак по същото време в сградата живее и самият Йосип Броз Тито. Днес една от основните забележителности на музея е галерията, в която са изложени някои от творбите на един от най-големите румънски скулптор живели някога – Константин Брънкуш. Представените тук творби са от ранния му творчески период, когато той посещава Училището за изкуства и занаяти в Крайова.

Зеленият рай на Крайова – паркът „Николае Романеску“ . Това е най-големият естествен, вътрешноградски парк в цяла Източна Европа. Паркът „Николае Романеску“ е невероятен представител на ландшафтното изкуство в Румъния. Той е добре поддържан и винаги оживен, поради което се е превърнал в истинска забележителност и в задължителна спирка при посещение в Крайова. Открит през 1903 г. в присъствието на крал Карол I. Паркът се разпростира на площ от 90 хектара – зелени площи, алеи и горски масиви. В средата си има спокойно езеро със светещ и пеещ фонтан.

Административната палата, както е известна сградата днес, е построена в периода 1907 – 1913 г. от двама италиански архитекти в неорумънски стил (същият, в който е построено Казиното в Констанца). В началото там се е посещавал Музей на древността и етнологията на Олтения, а по време на немската окупация през Първата световна война, е седалище на Немските железници.

След обяд отпътуваме за Варна.

Цената включва:

·         транспорт по маршрута с комфортен туристически автобус 3*;

·         посещение на Българският замък „Баба Вида“;

·         посещение на Дробета Турну Северин;

·         посещение на Оршова и круиз по Дунав;

·         посещение на Баните на Херкулес;

·         посещение на Крайова;

·         две нощувки със закуски;

·         екскурзоводско обслужване;

·         туристическа застраховка за лица до 64 г.

 

Цената не включва:

·         входни такси за посещаваните обекти;

·         разходка с туристическо корабче – около 40лв. на възрастен и 30 лв. за деца;

·         разходи от личен характер;

·         доплащане за единична стая;

·         медицинска застраховка за лица 64-79.99 год. – доплащане 6.00 лв.; лица 80 и повече години не се застраховат;

·         горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивото, но не може да бъде повече от 8%).

 

Начин на плащане:

·         при записване се внася капаро.

 

Забележка:

·         не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!

·         туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата;

·         при възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата;

·         туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването;

·         необходими документи: валиден документ за самоличност: лична карта;

·         минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;

·         срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.

 

 

 

 

 

 

Програма

Оршова и круиз по Дунав – КРАЙОВА-подцененото бижу на Южна Румъния – Баните на Херкулес -Бабините Видини кули

 

Дати

Цена от Варна

Цена от Шумен

 

20-22.Септември

350

345

 

31.Октомври – 02.Ноември

350

345

 

 

1 ден: 
Отпътуване от Варна в 04:00ч. По маршрут  Варна – Шумен - Белоградчик.                                                                                                                                                                                      

Отправяме се към гр. Видин.  Свободно време за обяд и разходка.

Следва посещение на Българският замък „Баба Вида“ (също и „Бабини Видини кули“) е единствената изцяло запазена средновековна крепост у нас. Построена е в края на X в. върху останките на античен укрепен пункт от дунавската граница на Римската империя. През следващите столетия „Баба Вида“ е престроявана многократно. Винаги е била мощна твърдина – през 1003 г. византийският император Василий II успял да я превземе след цели 8 месеца обсада. Още първите владетели на Бдинското деспотство – Ростислав, Шишман I, Белаур – използват крепостта за свой замък. При видинския цар Иван Срацимир, чието име носи главната кула на замъка, „Баба Вида“ придобива приблизително днешния си вид. Според легендата болярската дъщеря Вида, разочарована от съпрузите на сестрите си, които пропилели бащиното им богатство, се оттеглила в замък и живяла там до дълбока старост. От замъка отбранявала своите поданици и земи от вражески нападения. В нейна чест хората го нарекли „Бабини Видини кули“.

След обяд се отправяме  към Дробета Турну Северин.

Градът не е особено голям, в него живеят около 80 хиляди души, но пък е изключително подреден с поддържани зелени площи и паркове, страхотни фонтани и типична архитектура. Тук се е намирало най-старото римско селище на територията на днешна Румъния, известно  с дакийското име Дробета. Градът е основан от унгарския крал Ласло I. Тук е издигната кула, а до нея – стари казарми и затвор. Кулата е част от крепост, строена през XIII век, която дава и средновековното име на града – Турну Северин (от турн – кула). От 16 май 1972 г. градът официално се нарича с двойно име Дробета – Турну Северин, защото през III век се е наричал Северус Турн на името на император Септимий Север.

Нощувка.

2 ден: 
Закуска.

Оршова и круиз по Дунав

Оршова – малко градче, което се намира на брега на язовира „Железни врата“. Старата част на града е била потопена след изграждането на язовира, заради което е създаден нов град. Интересен факт е, че в Средновековието Оршова е част от България, във втората половина на ХІV в. е в границите на Видинското царство, като българското му име е Орсово.

Оршова

Тук ще се качим на туристическо корабче, с което, че се отправихме на 44 километров круиз по Дунав. Докато вляво наблюдаваме величествените Кърпати в сръбската им част, то ще останахм приятно изненадани от гледката вдясно, където е Румъния. Ще видяхм десетки невероятни къщи, изградени на брега. След повече от час плаване в язовирната част на Дунав стигнаме до барелефа на цар Децебал. Тук реката е изключително тясна и дълбока – цели 120 метра. С изобразяването на барелефа на Децебал са били ангажирани 12 скулптори, които в периода 1994-2004 г. успяват да създадат невероятно произведение. Височината на барелефа е 42,9 м, а ширината е 31,6 м.  Идеята за създаването му е на румънския бизнесмен Йосиф Константин Драган. Това е най-високата каменна скулптура в Европа и шестата най-висока статуя в света. Срещу скулптурата се намира древна паметна плоча, от сръбската страна на дунавския бряг, известна като Траянова плоча, поставена от император Траян по случай завършването на строежа на Дунавския южен път.

Казаните - точно до скулптурата се намират т.н. казани на река Дунав. Те са дълги около 9 км. На места реката се стеснява до 230 м, което затруднява навигацията.  В сектора на казаните скоростта на водния поток надвишава 5 м/сек. Те са разделени на големи и малки казани. Големите казани са с дължина около 4 км, попадайки между масивите Чукарул Маре (на румънска територия) и Велики Стръбак /Veliko Strbac/ (на сръбска). Дълбочината на водата достига до 80 м. В основата на варовиковата стена, която огражда казаните, има две кухини: пещерите Гура Пониковей  и Ветерани. Малките казани пък се простират на дължина от около 3,6 км, като са разположени между масивите Малкия чукар /Ciucarul Mic/ (Румъния) и Мали Стърбак /Mali Strbac/ (Сърбия). Тук дълбочината на водата достига до 100 м.

Тук корабчето ще направи обратен завой и ние ще  потеглим обратно към Оршова.

Това са обектите които ще посетим с корабчето:

1.            Orşova

2.            Cerna Bay

3.            Tekija

4.            Eşelniţa

5.            Eșelnita Bay

6.            Trajan's Table

7.            Small Boilers

8.            The face of Decebalus

9.            Mraconia Bay

10.          Mraconia Monastery

11.          The balloon building

12.          Dubova

13.          Dubova Bay

14.          The Big Boilers

15.          Veterans' Grotto

16.          Ponicova Cave

17.          Szechenyi's blackboard

 

Следва посещение на  Байле Херкулане.

Това малко селище, което никой от нас не е чувал, се оказва истинско съкровище в полите на планината. Всъщност това е най-старият туристически спа курорт в северната ни съседка, който от години привлича румънците, но е останал непознат за нас, българите. Байле Херкулане дължи своята популярност в северната ни съседка и заради Херкулес. Легендата разказва, че умореният Херкулес спрял в долината, за да се изкъпе и да си почине. Откритите каменни резби показват, че римските аристократи са превърнали града в римски център за отдих. Открити са шест статуи на Херкулес от това време. Бронзова реплика на една от тях, излята през 1874 г., стои като забележителност в центъра на града. Благодарение на лечебните води, направените инвестиции и живописната природа, курортът се възражда, изграждат се много хотели и къщи за гости. В градчето има 16 термални извора с различни минерални характеристики.  Успокояващите им ефекти все още се използват за много заболявания. Ще се разходим по главната улица на Бейле Херкулане, за да стигнем до статуята на Херкулес. Тя се намира в имперския исторически център, където може да видите няколко красиви сгради в имперски стил. Австрийската императрица Елизабет, известна като Сиси, е ходила в Байле Херкулан пет пъти. За нея градът е „най-красивият спа курорт на континента”. Съвременната история на баните на Аполон или на Херкулес започва през 18 век, когато Австрийската империя реновира и построява голяма част от сградите, които виждаме и днес. Тези бани са били използвани и по римско време, просто австрийците са построили сегашната сграда върху римската. В централната зала се намира статуята на родилката, която е била издигната от римляните и взета от австрийците заедно с 6 други статуи, за да разкрасят залите. Продължаваме разходката си към старите басейни. Въпреки че е минало много време, те все още изглеждат впечатляващо. Цветът на водата ги прави загадъчни, а високите тавани ви карат да мислите, че се намирате в дворец.

Следобед се отправяме към Крайова.

Настаняване в хотел.

Вечерта може да посетите Пеещият фонтан и Административната палата. Където и да ходите из забележителностите на Крайова, не забравяйте до стигнете до централния площад точно в 8 вечерта, когато започва светлинното и музикално шоу на фонтана там. А докато слушате класическата музика ще можете да наблюдавате невероятния замък, който приютява префектурата (областната администрация) и областния съвет.

Нощувка.

3 ден: 
Закуска.

Разходка до Крайова може да ни изненада приятно колко тайни крие този град

Крайова е един от най-големите румънски градове, с население от почти 300 хиляди души. Намира се в румънската част на дунавската равнина – на почти еднакво разстояние между р. Дунав и южните склонове на Карпатите. Крайова честно е наричана столица на Олтения (една от основните географски области на Румъния). През вековете е била голямо историческо и културно средище, а днес е динамичен град с бурен индустриален живот (заводът на „Форд“ се намира в града) и няколко университета.

Какво задължително да видим, когато отидем в Крайова?

Музеят на изкуството в Крайова - една от най-красивите сгради в града е превърната в Музей на изкуството. Намира се досами центъра на града. Сградата е изградена през 1896 г. по планове на парижки архитект. Поради аристократичния си вид имението е приемало неведнъж румънското кралско семейство, а в край на 1939 г. дори е приютявала полското правителство, което по това време се намирало в изгнание. Сградата е свързана и с българската история. През 1940 година тук се подписва Крайовската спогодба, по силата на която Румъния по мирен път предава Южна Добруджа на България, а четири години по-късно, на 5 октомври 1944 е подписан своеобразен мирен договор между Югославия и България, с който се узаконява преминаването на българските военни през западната ни съседка. Пак по същото време в сградата живее и самият Йосип Броз Тито. Днес една от основните забележителности на музея е галерията, в която са изложени някои от творбите на един от най-големите румънски скулптор живели някога – Константин Брънкуш. Представените тук творби са от ранния му творчески период, когато той посещава Училището за изкуства и занаяти в Крайова.

Зеленият рай на Крайова – паркът „Николае Романеску“ . Това е най-големият естествен, вътрешноградски парк в цяла Източна Европа. Паркът „Николае Романеску“ е невероятен представител на ландшафтното изкуство в Румъния. Той е добре поддържан и винаги оживен, поради което се е превърнал в истинска забележителност и в задължителна спирка при посещение в Крайова. Открит през 1903 г. в присъствието на крал Карол I. Паркът се разпростира на площ от 90 хектара – зелени площи, алеи и горски масиви. В средата си има спокойно езеро със светещ и пеещ фонтан.

Административната палата, както е известна сградата днес, е построена в периода 1907 – 1913 г. от двама италиански архитекти в неорумънски стил (същият, в който е построено Казиното в Констанца). В началото там се е посещавал Музей на древността и етнологията на Олтения, а по време на немската окупация през Първата световна война, е седалище на Немските железници.

След обяд отпътуваме за Варна.

Цената включва:

·         транспорт по маршрута с комфортен туристически автобус 3*;

·         посещение на Българският замък „Баба Вида“;

·         посещение на Дробета Турну Северин;

·         посещение на Оршова и круиз по Дунав;

·         посещение на Баните на Херкулес;

·         посещение на Крайова;

·         две нощувки със закуски;

·         екскурзоводско обслужване;

·         туристическа застраховка за лица до 64 г.

 

Цената не включва:

·         входни такси за посещаваните обекти;

·         разходка с туристическо корабче – около 40лв. на възрастен и 30 лв. за деца;

·         разходи от личен характер;

·         доплащане за единична стая;

·         медицинска застраховка за лица 64-79.99 год. – доплащане 6.00 лв.; лица 80 и повече години не се застраховат;

·         горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивото, но не може да бъде повече от 8%).

 

Начин на плащане:

·         при записване се внася капаро.

 

Забележка:

·         не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!

·         туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата;

·         при възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата;

·         туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването;

·         необходими документи: валиден документ за самоличност: лична карта;

·         минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;

·         срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.

 

 

 

 

 

 

Подобни оферти

1 ден

07.09.2025 г.

от
40 лв.

8 дни

10.10.2025 г.

от
1100 лв.
Варна-Чески Крумлов-Будапеща-Братислава-Дрезден
Прага - на полупансион - тръгване от Варна, Шумен и Велико Търново

8 дни

20.09.2025 г.

от
1168 лв.
Абонамент за бюлетин
С нашия бюлетин получавате първи специални оферти и промоции на Martini Tours