Май
Трансилвания – перлата на Румъния (Замъкът на Граф Дракула – Брашов – Синая
Дати |
Цена от Варна |
Цена от Шумен |
Цена от Разград |
Цена от Русе |
30.Май – 01.Юни |
270 |
265 |
250 |
240 |
04-06.Юли |
270 |
265 |
250 |
240 |
15-17.Август |
270 |
265 |
250 |
240 |
07-09.Ноември |
270 |
265 |
250 |
240 |
Програма
1 ден:
Отпътуване от Варна в 05:00 ч. от „Антим 1“ по маршрут Варна – Букурещ – Брашов.
Започваме с панорамен тур на Букурещ – „Малкия Париж“ на Изтока който включва преминаване с автобус по главните булеварди на града, зелените паркове и известни площади. Ще видите прекрасни еклектични сгради, много от които в характерния за Букурещ стил „брънковенеск”, Триумфалната арка, Палата Кантакузин, двореца Романит – сега Музей на Колекция на изкуствата. Тук на площада на Революцията са и легендарната концертна зала Атенеум - концертен и фестивален център която се отличава със своя стил и купол и е емблемата на Букурещ, Кралския дворец днес Национална художествена галерия, паметника на крал Карол I, Театрите Одеон и Савой.на Булевард Виктория по пътя към стария град са и сградите на Военния клуб, Спестовната банка, Историческия музей. Следва пешеходна разходка в стария град на Букурещ с екскурзовод, където ще видите прекрасната архитектура на реставрирани сгради в квартала „Липскани”. Сред сградите, които ще видите са стария княжески дворец на Влад Цепеш, владетелят увековечен от Брам Стоукър като Дракула. Тук е и най-старата княжеска църква, манастира Ставрополеус със най-старата църква - най-старата в Букурещ и сградата на Националната банка . Свободно време за разходка.
Отпътуване към Брашов и настаняване в хотел в района на Брашов.
2 ден:
Закуска.
Отпътуване към село Бран. Тук ще посетим Замъка Бран известен от легендите като собственност на граф Дракула. Средновековният замък, разположен на 60 метрова скала, в миналото служил като крепост и граница между двете исторически княжества Валахия и Трансилвания, сега е една от най-популярните туристически дестинации на Румъния. Легендата разказва, че замъкът някога е принадлежал на влашкия владетел Влад Цепеш, известен още под прозвището Граф Дракула. Дворецът изграден на скалата Магура, заобиколен от карпатските гори, с история и легенди допринасящи за призрачната атмосфера на мястото. Във вътрешността на замъка тесните дървени и каменни стълбища и лабиринтите от коридори и помещения, както и подземието, са още нещо което привличат туристи от цял свят.
Свободно време. Отпътуване за Брашов - най-доброто от Румъния
Брашов е един от най-красивите и популярни румънски градове. Той е портата към Трансилвания запазил средновековният си дух и автентичност. Основан в сегашния си вид началото на 13 век и за кратко част от средновековна България, градът си струва посещението заради своята богата история и красива архитектура .Ще посетим старият град , изграден в подножието на връх Тъмпа ,изпълнен с цветни саксонски градски къщи и много тесни каменни улички.
Най-интересните туристически забележителности в Брашов:
Piata Sfatului е Градският площад, заобиколен от красиви разноцветни сгради със саксонска архитектура, датиращи от 18-19 век. Градският площад е прекрасно местенце за разходки, пиене на кафе, хапване на традиционна кухня от местни и туристи. Той е сърцето на Стария Град и прилича на повечето площади в Централна Европа. Като всички средновековни площади и този е имал специално обособено място за публични сбирки. Тук състоят различни фермерски базари, културни и музикални фестивали. Тук се провежда и ежегодният коледен базар. Casa Sfatului (сградата на кметството) се намира в средата на площада и е построена през 13-ти век. На върха има часовникова кула, която и до ден днешен отмерва неуморно всеки час.
Символът на Брашов, Biserica Neagra - Черната църква - е построена през 14-15 век и е най-голямата готическа църква в Румъния. Строителството и започва през 1383 и завършва през 1476 година. Оригиналното име на църквата е Marienkirche/ Църквата на Мария/ а името и Черната църква произлиза от щетите, причинени от голям пожар през 1689 г.. Пламъци и дим почернят стените ѝ, и унищожават по-голямата част от града. Всъщност, църквата не е просто голяма, а направо гигантска! Със своите 89 метра дължина, 42 метра височина,с камбанария с височина 65 метра , тя е осезаемо по-голяма от родната гордост Софийската Катедрала „Св.Александър Невски“. Обектът е достъпен за туристи целогодишно, но часовете за посещение варират, в зависимост от сезона и провеждането на църковните служби на лютеранската общност. Богатата колекцията от анадолски килими украсяващи стените,колекцията от музикалните органи сред които и най-големият в Източна Европа, отразяват географията и историята на средновековния Брашов, разположен на културен кръстопът. Портата Света Екатерина. Тази средновековна порта (Poarta Ecaterinei ) е построена през 1559 г. Това е единствената оригинална градска порта, оцеляла в Брашов от средновековието. Кръстена е на манастира Света Екатерина, който се е намирал в близост. През последните години се е превърнала в неофициален символ на града.
Strada Sforii - най-тясната улица в Европа
Тази улица (Strada Sforii на румънски) се смята за най-тясната в Европа. Ширината ѝ е едва 1,2 метра. В миналото е използвана като коридор за дежурни пожарникари, за да могат да се придвижват по-лесно из претъпкания град. Днес обилно "декорирана" с всякакви графити и надписи от всеки, който е поискал да маркира, че е бил тук е забавно място за правене на снимки.
Планината Тъмпа и надписът Брашов
Брашов е почти изцяло заобиколен от Карпатите, а старият град е в подножието на планината Тъмпа . Ако вдигнете поглед нагоре, докато се разхождате из него, ще забележите масивна табела в холивудски стил, на която е изписано името на града. Ако се качите до билотоще ще бъдете възнаградени с една от най-добрите гледки към Брашов, Карпатите и равнините на Трансилвания. Можете да стигнете до планината Тъмпа ако направите едночасов преход пеша или ако се качите на кабинковия лифт.
Връщане в хотела. Нощувка.
3 ден:
Закуска.
Освобождаване на хотела.
Не много далеч от Брашов се намира град Синая и красивия замък Пелеш. Замъкът съчетава алпийски стил, с италиански традиции и немски неоренесанс. И въпреки, че тази комбинация е наглед съмнителна, няма никакво съмнение относно крайния резултат. А той е, че се получава един наистина интересен и страхотно изглеждащ замък. Това, че Пелеш е заобиколен от много красиви гори, го прави още по-очарователен. Веднага след построяването си замъка се превръща в част от историята на румънската държава. През 1883 година в него е коронясан крал Карол Първи. А десет години по-късно в Пелеш се ражда и престолонаследникът Карол Втори. Крепостта е пищно украсена и служи като напомняне за луксозния живот, на който са се радвали старите румънски владетели. Това е и първият замък в Европа, който е снабден с електричество. След като обиколите красивите му градини, можете да влезете вътре, за да разгледате богатата колекцията от произведения на изкуството и антики, която включва над 4000 оръжия и брони. Интериорът е много пищно декориран.
Свободно време за разходка. През което може да посетите другото бижу намиращо се в непосредствена близост – замъка Пелишор. Той се намира на пешеходно разстояние от Пелеш. Може би няколкостотин метра – не повече. По-малък е, но пък е също толкова изящян и красив. Пелишор е построен в началото на 20 век. Отново по нареждане на крал Карол Първи. Идеята за Пелишор, както и функцията му след построяването му е да бъде лятна кралска резиденция. Пелишор е построен в малко по-модерен стил, а и така е бил замислен. Въпреки, че двата замъка са външно съвсем различни, всеки от тях си има своя чар.
Ще продължим Синайския манастир (свободно време за самостоятелно посещение), основан през 1690 г. от румънския благородник Михай Кантакузино. Манастирът е кръстен на планината Синай в Египет. Впоследствие около манастира възниква градчето Синая.
След обяд отпътуване за Варна.
Цената включва:
· транспорт по маршрута с автобус 3*/магистрални, гранични такси; паркинг;
· посещение на замъка на Граф Дракула в Бран;
· посещение на Брашов и някои от неговите най-известни забележителности;
· посещение на замъка Пелеш;
· панорамна и пешеходна обиколка на Букурещ;
· екскурзоводско обслужване;
· две нощувки със закуска;
· медицинска застраховка до 64 г. с лимит 5000 евро;
· пътни и гранични такси.
Цената не включва:
· входни такси за посещаваните обекти,
· медицинска застраховка за лица над 64 год. – 74,99 год. – 10,00 лв; от 75 – 85,99 г. – 15,00 лв. за целият период на екскурзията с лимит 5000 евро; При желание от страна на клиентите за по-голяма застрахователна премия могат да се застраховат самостоятелно като носят полицата в себе си по време на пътуването;
· разходи от личен характер;
· горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при рязка промяна на цената на горивата, но не може да надвишава 8%).
Входни такси. Ориентировъчни цени :
· замъка “Пелеш” – 100 леи, пенсионери 50 леи, деца и студенти – 25 леи;
· замъка Пелишор – 30 леи възрастни/ 15 леи пенсионери /студенти и деца – 7.5 леи
· Входна такса за Синайски манастир: възрастни – 10 леи,
· Брашов: Първото румънско училище – 5 RON, Черната църква – 15леи за възрастни, 10 леи за студенти;5 леи деца и ученици ; лифт до хълма Тампа /двупосочен билет/ – 16 RON;
· замъка “Бран” - 23 евро за възрастни, 20 евро за хора над 65 г., и за студенти, 15 евро за ученици и деца / 7-18 години /
Начин на плащане:
· при записване се внася цялата сума
Забележка:
· Пенсионерите ползват намаления в обектите при представяне на пенсионно решение на латиница !Въпреки това някой от обектите може да откаже да признае документите и агенцията НЕ носи отговорност за това!
· Не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка за приятно прекарване!
· Туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата
· При непроходими, опасно хлъзгави, стръмни, наводнени участъци на пешеходните маршрути, при лошо време или след проливни дъждове и свлачища или други неподходящи метеорологични условия, водачът има право да промени програмата с оглед сигурността на туристите.
· При възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата.
· Туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването.
· При записване е необходимо да представите следните данни: имената на пътуващите на латиница, както са изписани в международния паспорт/личната карта, номер и дата на издаване на паспорта/личната карта, ЕГН;
· Минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълноплащащи туриста;
· Срок за уведомление от страна на агенцията за неосъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване;
· За лица под 18 години, пътуващи с придружител или само с едини родител, е необходимо на българския граничен пункт да се представи нотариално заверена декларация за съгласие от родителите/непътуващия родител;
· Необходими документи за пътуването: международен паспорт, валиден 6 месеца след датата на пътуване или валидна лична карта.
Дати |
Цена от Варна |
Цена от Шумен |
Цена от Разград |
Цена от Русе |
30.Май – 01.Юни |
270 |
265 |
250 |
240 |
04-06.Юли |
270 |
265 |
250 |
240 |
15-17.Август |
270 |
265 |
250 |
240 |
07-09.Ноември |
270 |
265 |
250 |
240 |
Програма
1 ден:
Отпътуване от Варна в 05:00 ч. от „Антим 1“ по маршрут Варна – Букурещ – Брашов.
Започваме с панорамен тур на Букурещ – „Малкия Париж“ на Изтока който включва преминаване с автобус по главните булеварди на града, зелените паркове и известни площади. Ще видите прекрасни еклектични сгради, много от които в характерния за Букурещ стил „брънковенеск”, Триумфалната арка, Палата Кантакузин, двореца Романит – сега Музей на Колекция на изкуствата. Тук на площада на Революцията са и легендарната концертна зала Атенеум - концертен и фестивален център която се отличава със своя стил и купол и е емблемата на Букурещ, Кралския дворец днес Национална художествена галерия, паметника на крал Карол I, Театрите Одеон и Савой.на Булевард Виктория по пътя към стария град са и сградите на Военния клуб, Спестовната банка, Историческия музей. Следва пешеходна разходка в стария град на Букурещ с екскурзовод, където ще видите прекрасната архитектура на реставрирани сгради в квартала „Липскани”. Сред сградите, които ще видите са стария княжески дворец на Влад Цепеш, владетелят увековечен от Брам Стоукър като Дракула. Тук е и най-старата княжеска църква, манастира Ставрополеус със най-старата църква - най-старата в Букурещ и сградата на Националната банка . Свободно време за разходка.
Отпътуване към Брашов и настаняване в хотел в района на Брашов.
2 ден:
Закуска.
Отпътуване към село Бран. Тук ще посетим Замъка Бран известен от легендите като собственност на граф Дракула. Средновековният замък, разположен на 60 метрова скала, в миналото служил като крепост и граница между двете исторически княжества Валахия и Трансилвания, сега е една от най-популярните туристически дестинации на Румъния. Легендата разказва, че замъкът някога е принадлежал на влашкия владетел Влад Цепеш, известен още под прозвището Граф Дракула. Дворецът изграден на скалата Магура, заобиколен от карпатските гори, с история и легенди допринасящи за призрачната атмосфера на мястото. Във вътрешността на замъка тесните дървени и каменни стълбища и лабиринтите от коридори и помещения, както и подземието, са още нещо което привличат туристи от цял свят.
Свободно време. Отпътуване за Брашов - най-доброто от Румъния
Брашов е един от най-красивите и популярни румънски градове. Той е портата към Трансилвания запазил средновековният си дух и автентичност. Основан в сегашния си вид началото на 13 век и за кратко част от средновековна България, градът си струва посещението заради своята богата история и красива архитектура .Ще посетим старият град , изграден в подножието на връх Тъмпа ,изпълнен с цветни саксонски градски къщи и много тесни каменни улички.
Най-интересните туристически забележителности в Брашов:
Piata Sfatului е Градският площад, заобиколен от красиви разноцветни сгради със саксонска архитектура, датиращи от 18-19 век. Градският площад е прекрасно местенце за разходки, пиене на кафе, хапване на традиционна кухня от местни и туристи. Той е сърцето на Стария Град и прилича на повечето площади в Централна Европа. Като всички средновековни площади и този е имал специално обособено място за публични сбирки. Тук състоят различни фермерски базари, културни и музикални фестивали. Тук се провежда и ежегодният коледен базар. Casa Sfatului (сградата на кметството) се намира в средата на площада и е построена през 13-ти век. На върха има часовникова кула, която и до ден днешен отмерва неуморно всеки час.
Символът на Брашов, Biserica Neagra - Черната църква - е построена през 14-15 век и е най-голямата готическа църква в Румъния. Строителството и започва през 1383 и завършва през 1476 година. Оригиналното име на църквата е Marienkirche/ Църквата на Мария/ а името и Черната църква произлиза от щетите, причинени от голям пожар през 1689 г.. Пламъци и дим почернят стените ѝ, и унищожават по-голямата част от града. Всъщност, църквата не е просто голяма, а направо гигантска! Със своите 89 метра дължина, 42 метра височина,с камбанария с височина 65 метра , тя е осезаемо по-голяма от родната гордост Софийската Катедрала „Св.Александър Невски“. Обектът е достъпен за туристи целогодишно, но часовете за посещение варират, в зависимост от сезона и провеждането на църковните служби на лютеранската общност. Богатата колекцията от анадолски килими украсяващи стените,колекцията от музикалните органи сред които и най-големият в Източна Европа, отразяват географията и историята на средновековния Брашов, разположен на културен кръстопът. Портата Света Екатерина. Тази средновековна порта (Poarta Ecaterinei ) е построена през 1559 г. Това е единствената оригинална градска порта, оцеляла в Брашов от средновековието. Кръстена е на манастира Света Екатерина, който се е намирал в близост. През последните години се е превърнала в неофициален символ на града.
Strada Sforii - най-тясната улица в Европа
Тази улица (Strada Sforii на румънски) се смята за най-тясната в Европа. Ширината ѝ е едва 1,2 метра. В миналото е използвана като коридор за дежурни пожарникари, за да могат да се придвижват по-лесно из претъпкания град. Днес обилно "декорирана" с всякакви графити и надписи от всеки, който е поискал да маркира, че е бил тук е забавно място за правене на снимки.
Планината Тъмпа и надписът Брашов
Брашов е почти изцяло заобиколен от Карпатите, а старият град е в подножието на планината Тъмпа . Ако вдигнете поглед нагоре, докато се разхождате из него, ще забележите масивна табела в холивудски стил, на която е изписано името на града. Ако се качите до билотоще ще бъдете възнаградени с една от най-добрите гледки към Брашов, Карпатите и равнините на Трансилвания. Можете да стигнете до планината Тъмпа ако направите едночасов преход пеша или ако се качите на кабинковия лифт.
Връщане в хотела. Нощувка.
3 ден:
Закуска.
Освобождаване на хотела.
Не много далеч от Брашов се намира град Синая и красивия замък Пелеш. Замъкът съчетава алпийски стил, с италиански традиции и немски неоренесанс. И въпреки, че тази комбинация е наглед съмнителна, няма никакво съмнение относно крайния резултат. А той е, че се получава един наистина интересен и страхотно изглеждащ замък. Това, че Пелеш е заобиколен от много красиви гори, го прави още по-очарователен. Веднага след построяването си замъка се превръща в част от историята на румънската държава. През 1883 година в него е коронясан крал Карол Първи. А десет години по-късно в Пелеш се ражда и престолонаследникът Карол Втори. Крепостта е пищно украсена и служи като напомняне за луксозния живот, на който са се радвали старите румънски владетели. Това е и първият замък в Европа, който е снабден с електричество. След като обиколите красивите му градини, можете да влезете вътре, за да разгледате богатата колекцията от произведения на изкуството и антики, която включва над 4000 оръжия и брони. Интериорът е много пищно декориран.
Свободно време за разходка. През което може да посетите другото бижу намиращо се в непосредствена близост – замъка Пелишор. Той се намира на пешеходно разстояние от Пелеш. Може би няколкостотин метра – не повече. По-малък е, но пък е също толкова изящян и красив. Пелишор е построен в началото на 20 век. Отново по нареждане на крал Карол Първи. Идеята за Пелишор, както и функцията му след построяването му е да бъде лятна кралска резиденция. Пелишор е построен в малко по-модерен стил, а и така е бил замислен. Въпреки, че двата замъка са външно съвсем различни, всеки от тях си има своя чар.
Ще продължим Синайския манастир (свободно време за самостоятелно посещение), основан през 1690 г. от румънския благородник Михай Кантакузино. Манастирът е кръстен на планината Синай в Египет. Впоследствие около манастира възниква градчето Синая.
След обяд отпътуване за Варна.
Цената включва:
· транспорт по маршрута с автобус 3*/магистрални, гранични такси; паркинг;
· посещение на замъка на Граф Дракула в Бран;
· посещение на Брашов и някои от неговите най-известни забележителности;
· посещение на замъка Пелеш;
· панорамна и пешеходна обиколка на Букурещ;
· екскурзоводско обслужване;
· две нощувки със закуска;
· медицинска застраховка до 64 г. с лимит 5000 евро;
· пътни и гранични такси.
Цената не включва:
· входни такси за посещаваните обекти,
· медицинска застраховка за лица над 64 год. – 74,99 год. – 10,00 лв; от 75 – 85,99 г. – 15,00 лв. за целият период на екскурзията с лимит 5000 евро; При желание от страна на клиентите за по-голяма застрахователна премия могат да се застраховат самостоятелно като носят полицата в себе си по време на пътуването;
· разходи от личен характер;
· горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при рязка промяна на цената на горивата, но не може да надвишава 8%).
Входни такси. Ориентировъчни цени :
· замъка “Пелеш” – 100 леи, пенсионери 50 леи, деца и студенти – 25 леи;
· замъка Пелишор – 30 леи възрастни/ 15 леи пенсионери /студенти и деца – 7.5 леи
· Входна такса за Синайски манастир: възрастни – 10 леи,
· Брашов: Първото румънско училище – 5 RON, Черната църква – 15леи за възрастни, 10 леи за студенти;5 леи деца и ученици ; лифт до хълма Тампа /двупосочен билет/ – 16 RON;
· замъка “Бран” - 23 евро за възрастни, 20 евро за хора над 65 г., и за студенти, 15 евро за ученици и деца / 7-18 години /
Начин на плащане:
· при записване се внася цялата сума
Забележка:
· Пенсионерите ползват намаления в обектите при представяне на пенсионно решение на латиница !Въпреки това някой от обектите може да откаже да признае документите и агенцията НЕ носи отговорност за това!
· Не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка за приятно прекарване!
· Туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата
· При непроходими, опасно хлъзгави, стръмни, наводнени участъци на пешеходните маршрути, при лошо време или след проливни дъждове и свлачища или други неподходящи метеорологични условия, водачът има право да промени програмата с оглед сигурността на туристите.
· При възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата.
· Туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването.
· При записване е необходимо да представите следните данни: имената на пътуващите на латиница, както са изписани в международния паспорт/личната карта, номер и дата на издаване на паспорта/личната карта, ЕГН;
· Минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълноплащащи туриста;
· Срок за уведомление от страна на агенцията за неосъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване;
· За лица под 18 години, пътуващи с придружител или само с едини родител, е необходимо на българския граничен пункт да се представи нотариално заверена декларация за съгласие от родителите/непътуващия родител;
· Необходими документи за пътуването: международен паспорт, валиден 6 месеца след датата на пътуване или валидна лична карта.