Октомври

Обиколка на Северна БЪЛГАРИЯ

Оферта № 1615
Принтирай
Автобус
5 дни / 4 нощувки
16.10.2024 г.
Програма
Подобни оферти

 Обиколка на  Северна БЪЛГАРИЯ

 

Дати

Цена от Варна

Цена от Шумен

Цена от Търговище

16-20.Октомври

480

475

470

 

ПРОГРАМА

 

1 ДЕН:  Варна – Трявна

 

Отпътуване от Антим 1 в 07:00.

 

Легендите разказват, че високо в Тревненския балкан някога били летните дворци на Асеневци. Табуни коне пасели на воля тучната трева по просторните поляни. Но кога първите хора избрали това място за свой дом – не е известно. Документ сочи 1565 г. като най-ранната сигурна дата за заселване на свободни хора в „мястото Търавна”. Задължението им било да охраняват прохода през планината от разбойнически набези. Данъчните облекчения на тези т.нар. харбалии привлекли нови заселници през следващите години и населението растяло. Така била създадена Трявна. През XVII – XVIII век тук имало вече занаятчии. Тревненци се показали като добри майстори в няколко занаята – казаслък, дърворезба, иконопис, строителство. В последните три създали свой почерк на работа и поставили началото на най-старата възрожденска художествена школа в България – Тревненската. Тя просъществувала от края на XVII – началото на XVIII век до края на XIX – началото на XX век, когато европейските стоки станали еталони и отнели от автентичността на тревненския майсторлък. Но наследници на тези майстори поддържат жив пламъка на възрожденското изкуство.

Днес Трявна е един малък и уютен град, който цени и показва сътвореното от тревненските възрожденски майстори. Предлага много възможности за спорт, туризъм и забавления за разтоварване от забързаното ежедневие.

МУЗЕЙ СТАРОТО  ШКОЛО

Построено в периода 1836-1839 г. Едно от първите светски училища в България. Открито е като взаимно училище през есента на 1839 г. През 1849 г. тревненци канят като учител в Трявна Петко Славейков,  който открива и класно училище в тази сграда. Въвежда изучаването на музика, рисуване, часове по физическо възпитание. През пролетта на 1850 г. в тревненското училище се провеждат първите годишни изпити. Промените, които Славейков прави тук, са толкова много и значими, че до днес старото училище е известно и като Славейковото школо. Сега в тази сграда се помещават: възстановка на стая от взаимно училище, в която всеки може да се върне в началото на 19 век и да опита да пише върху пясък, да чете от взаимоучителните таблици, да се запознае с реда и строгите изисквания към учениците във възрожденското училище,  да се закичи с кавалерия и да си вземе такава за спомен; дарението от картини и пластики на художника със световна известност Димитър Казаков – Нерон и неговия брат Никола Казаков; изложба стари часовници, сред които часовник с обратен ход на стрелките, часовников механизъм за кула, гравитационен часовник; документална изложба, проследяваща историята на учебното дело в Трявна.

МУЗЕЙ ДАСКАЛОВАТА КЪЩА

Строена е за двама от синовете на хаджи Христо Даскалов. При освещаването на къщата на Гергьовден 1808 г. майсторът Димитър Ошанеца  и калфата Иван Бочуковеца сключват облог и шест месеца работят великолепни тавани-слънца в двете одаи на дома. Слънцата галят и днес с лъчите си гостите в Даскаловата къща. Тук през 1963 г. е открит единственият  по рода си Музей на резбарското изкуство, представящ развитието на най-старата възрожденска резбарска школа – Тревненската, като се тръгне от най-ранната овчарска резба, премине се през резбата, украсяваща дървото в архитектурата на къщите, домашните иконостаси – толкова обичани и майсторски изработени от тревненци, и се стигне до дълбоката и пластична резба, с която тревненските първомайстори красят църковни иконостаси, владишки тронове. Възстановката на резбарска работилница проследява подготвителния процес на дърворезбата, показан е резбарски инструментариум. Важен акцент на експозицията е дърворезбената колекция – скулптурни фигури на български царе, барелефи на български революционери, възрожденци, дело на един от известните тревненски майстори-дърворезбари Генчо Марангозов. 

МУЗЕЙ СЛАВЕЙКОВАТА КЪЩА

Построена около 1850 г. Идвайки като учител в Трявна, Петко Славейков взема за съпруга дъщерята на един от известните тревненски чорбаджии Иванчо Райков - Ирина. « 1853 - 25 януари: венчахме учителя Петко и Ирина» - е записал в своя летопис поп Йовчо от Трявна. Семейството им се установява в малка наследствена къща в Горната махала на селището, където остава до 1876 г. Тук, под строгите грижи на майката, отрастват всички деца на Ирина и Петко Славейкови. Те са високообразовани и интелигентни личности в обществения и политически живот на България през втората половина на 19 и началото на 20 век: Иван Славейков - кмет на София през 1885 г., министър на просвещението в правителството на Петко Каравелов /от 20 февруари до 24 април 1901/, народен представител /IV-XI Обикновено народно събрание 1884 – 1901/; Христо Славейков - министър на правосъдието /1910 – 1911г./ и народен представител в продължение на 25 години, председател е на ХIV- тото Обикновено народно събрание /1908 – 1910/;  генерал от българската армия  - Рачо Славейков и разбира се един от най-великите поети на България, номиниран за Нобелова награда – Пенчо Славейков; Донка, Райко и Пенка Славейкови. Посещавайки къщата, ще усетите атмосферата на този български дом. 

Настаняване в хотела. Нощувка.  

                                                                                                                                                                      

2 ДЕН: Трявна – Къкринско ханче - Ловеч

 

Закуска.

 

В 08:00 отпътуване за село Къкрина - лобното място на Апостола на свободата Васил Левски. Идеологът на българското движение за освобождение от османско владичество Васил Левски и най-почитаният герой от българската история е заловен тук от турските заптиета на 27 декември 1872 г. По-късно, на 19 февруари 1873 г., Левски е обесен в София. С годините сградата на Къкринското ханче се руши, а пожар в началото на ХХ век унищожава мястото до основи. През 1901 г. е поставена паметна плоча на мястото, на което Левски е заловен. Възстановяването на ханчето в автентичния му вид започва през 1926 г., а музеят в него е открит на 10 май 1931 г. Експозицията пресъздава истинския вид на ханчето преди пожара - кръчмата и стаята за спане. Музеят е разположен в центъра на село Къкрина. В двора му се намира и брястът, който е станал свидетел на залавянето на Левски, а до него се издига и паметник на Апостола. Къкринското ханче е част от 100-те национални туристически обекта.

Следва разходка в гр. Ловеч -  тук може да посетите  покрития мост на Колю Фичето - символът на Ловеч. Мостът свързва старата с новата част на града. Изграден е през 1872-1874 г. от възрожденския майстор строител Колю Фичето, а днес в него се помещават множество магазинчета, в които могат да се купят сувенири. Също ще посетим и архитектурният резерват – Вароша – тук са разположени етнографският комплекс и къщата музей „Васил Левски”. Тесните калдъръмени улички на Вароша и автентичната атмосфера връщат туристите години назад. По желание можете да извървите 300-та стъпала до паметника на Апостола на Свободата и да се поклоните пред строгия му поглед.

Настаняване в хотел.

 

3 ДЕН: Ловеч – Плевенска панорама – Кораба Радецки - Видин

 

Закуска.

 

Гр. Плевен - едва ли има българин, който да не е чул или посещавал Панорамата в Плевен. Това  е единственият по рода си паметник на Балканския полуостров. Създаден е в чест на 100-годишнината от Освобождението на България от османско иго и е включен в Стоте национални туристически обекта. Изграден е на хълма, намиращ се в района на Скобелевия парк музей, непосредствено до турския редут Кованлък, където по време на Третия щурм за Плевен се водят едни от най-кръвопролитните сражения.

 

Следва посещение на Австрийският параход „Радецки“ - построен през 1851 г. в Будапеща. На 29 май 1876 г. четата на Христо Ботев завладява парахода и го принуждава да спре на българския бряг при с. Козлодуй, откъдето се насочва към Врачанския Балкан, за да се бие за свободата на България. През 1966 г. е построено точно копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца. От 1982 г. е със статут на национален музей. Намира се на вечен пристан в гр. Козлодуй и от 16 април 2004 г. е филиал на Националния исторически музей в София. Музеят „Параход „Радецки“ е изцяло свързан с живота и делото на Христо Ботев, с трагичната му гибел, както и на неговата чета. С годините се е превърнал в национална светиня. В него съществува експозиция, в която могат да се видят ценни реликви като знамето на Ботевата чета, униформи на Ботеви четници, последните писма, писани от воеводата Христо Ботев от борда на парахода и др. Музеят „Параход „Радецки“ е единственият пътуващ параход музей на Балканския полуостров и в България. Той осъществява пътувания при организирани групи ежегодно от месец април до края на месец октомври.

 

Следващата ни спирка е Българският замък „Баба Вида“ (също и „Бабини Видини кули“) - единствената изцяло запазена средновековна крепост у нас. Построена е в края на X в. върху останките на античен укрепен пункт от дунавската граница на Римската империя. През следващите столетия „Баба Вида“ е престроявана многократно. Винаги е била мощна твърдина – през 1003 г. византийският император Василий II успял да я превземе след цели 8 месеца обсада. Още първите владетели на Бдинското деспотство – Ростислав, Шишман I, Белаур – използват крепостта за свой замък. При видинския цар Иван Срацимир, чието име носи главната кула на замъка, „Баба Вида“ придобива приблизително днешния си вид. Според легендата болярската дъщеря Вида, разочарована от съпрузите на сестрите си, които пропилели бащиното им богатство, се оттеглила в замък и живяла там до дълбока старост. От замъка отбранявала своите поданици и земи от вражески нападения. В нейна чест хората го нарекли „Бабини Видини кули“.

 

Настаняване в хотел. Нощувка.

 

4 ДЕН: Видин – пещера Магурата – Белоградчишки скали - Враца

 

Закуска.

 

След закуска се отправяме на север и първо ще посетим пещера Магурата - една от най-посещаваните забележителности в България. Пещерата притежава едни от най-богатите по форма и размери образувания - сталактити, сталагмити, сталактони, синтрови джобчета, пещерни бисери, „пещерно мляко”. С внушителни размери впечатлява „Големият сталактон” с височина над 20 м и диаметър на основата 4 м. „Падналият бор” пък е най-големият сталагмит в изследваните български пещери с дължина над 11 м и диаметър в основата 6 м. В пещера Магурата има древни праисторически рисунки - оригиналните пещерни рисунки са най-ценните шедьоври на първобитното изкуство на Балканите. Те са повече от 700 на брой. Рисунките датират от различни епохи – епипалеолит, неолит, енеолит, начало на раннобронзовата епоха. Пещерата се използва и за производството на шампанизирано вино, което отлежава при естествени условия, сходни с тези, използвани при производството на френско шампанско.

Следва посещение на уникалният природен феномен Белоградчишки скали - скален комплекс с дължина около 30 км и ширина 6-7 км. Белоградчишките скали са извайвани от природата в продължение на повече от 200 млн. години. Червеникавият им оттенък се дължи на съдържанието на железен окис. Те са разнообразни по форма и големина скални творби, издигащи се на повече от 100 м височина. Скалите са били използвани като естествена защита от византийци, българи и османци през различни епохи. В миналото тук са издълбани стотина стъпала, някои от които са запазени и днес. На много места се забелязват и останки от постройки, зидове, парчета от тухли, фрагменти от керамика. Сред гънките на Белоградчишките скали древните римляни построили укрепление, което било използвано по-късно и от българи, и от османци – Белоградчишката крепост. Днес крепостта е също толкова популярна сред туристите, колкото и скалите.

Настаняване в хотел. Нощувка.

 

5 ДЕН: Враца – пещера Леденика - Черепишкият манастир - Варна

 

Закуска. 

                                                                                                                                                                                                                               След закуска ще посетим  пещера Леденика. Пещерата получава името Леденика заради ледените сталагмити, сталактити и сталактони, които се образуват в нея през зимата близо до входа.Тя е била известна още по времето на османското робство. Овчарите са я използвали, за да съхраняват вътре овчето мляко.Има множество галерии и интересни карстови форми – сталактити, сталагмити и сталактони, формирани в продължение на хиляди години. Дълга е около 320м и има десет зали.

Черепишкият манастир „Успение Богородично“ e поредната интересна забележителност която ще посетим. Намира се в Искърското дефиле, на 85 километра от столицата, на самия бряг на река Искър. Районът на манастира изобилства с красива природа и прекрасни гледки към дефилето и река Искър. Черепишкият манастир е построен по времето на цар Иван Шишман. Съществуването на светата обител се свързва със средновековен град, близо до феномена Ритлите, с името „Коритен град“. Според една легенда, името на манастира идва от белеещите се кости на загиналите воини при паметна битка, състояла се в района, на цар Иван Шишман с турските нашественици.                                                                                                                                                              Както повечето български манастири, Черепишкият манастир е изгарян и опустошаван неколкократно. В началото на 17 век  манастирът е възстановен под давление на видния български иконописец  Зографски. По това време е издигната и сегашната църква.                                                                                                                                            

Цената включва:

·         транспорт по маршрута с комфортен туристически автобус 3*;

·         посещение на Тревненските музеи;

·         посещение на Къкринското ханче;

·         посещение на гр. Ловеч и покрития мост на Колю Фичето;

·         посещение на Панорамата в Плевен;

·         посещение на Музеят „Параход „Радецки“;

·         посещение на Българският замък „Баба Вида“;

·         посещение на пещера Магурата;

·         посещение на Белоградчишките скали;

·         посещение на пещера Леденика;

·         посещение на Черепишкият манастир;

·         туристически беседи в посещаваните обекти;

·         една нощувка със закуска в гр. Трявна;

·         една нощувка със закуска в гр. Ловеч;

·         една нощувки със закуска в гр. Видин;

·         една нощувка със закуска в гр. Враца;

·         представител на туристическата агенция;

·         туристическа застраховка за лица до 64 г.

 

Цената не включва:

·         входни такси за посещаваните обекти;

·         разходи от личен характер;

·         доплащане за единична стая;

·         медицинска застраховка за лица 64-79.99 год. – доплащане 10.00 лв.; лица 80 и повече години не се застраховат;

·         горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивата, но не може да бъде повече от 8%)

 

Начин на плащане:

·         при записване се внася капаро.

 

Забележка:

·         не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!

·         туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата;

·         при възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата;

·         туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването;

·         необходими документи: валиден документ за самоличност: лична карта;

·         минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;

·         срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.

 

 

 

 

Програма

 Обиколка на  Северна БЪЛГАРИЯ

 

Дати

Цена от Варна

Цена от Шумен

Цена от Търговище

16-20.Октомври

480

475

470

 

ПРОГРАМА

 

1 ДЕН:  Варна – Трявна

 

Отпътуване от Антим 1 в 07:00.

 

Легендите разказват, че високо в Тревненския балкан някога били летните дворци на Асеневци. Табуни коне пасели на воля тучната трева по просторните поляни. Но кога първите хора избрали това място за свой дом – не е известно. Документ сочи 1565 г. като най-ранната сигурна дата за заселване на свободни хора в „мястото Търавна”. Задължението им било да охраняват прохода през планината от разбойнически набези. Данъчните облекчения на тези т.нар. харбалии привлекли нови заселници през следващите години и населението растяло. Така била създадена Трявна. През XVII – XVIII век тук имало вече занаятчии. Тревненци се показали като добри майстори в няколко занаята – казаслък, дърворезба, иконопис, строителство. В последните три създали свой почерк на работа и поставили началото на най-старата възрожденска художествена школа в България – Тревненската. Тя просъществувала от края на XVII – началото на XVIII век до края на XIX – началото на XX век, когато европейските стоки станали еталони и отнели от автентичността на тревненския майсторлък. Но наследници на тези майстори поддържат жив пламъка на възрожденското изкуство.

Днес Трявна е един малък и уютен град, който цени и показва сътвореното от тревненските възрожденски майстори. Предлага много възможности за спорт, туризъм и забавления за разтоварване от забързаното ежедневие.

МУЗЕЙ СТАРОТО  ШКОЛО

Построено в периода 1836-1839 г. Едно от първите светски училища в България. Открито е като взаимно училище през есента на 1839 г. През 1849 г. тревненци канят като учител в Трявна Петко Славейков,  който открива и класно училище в тази сграда. Въвежда изучаването на музика, рисуване, часове по физическо възпитание. През пролетта на 1850 г. в тревненското училище се провеждат първите годишни изпити. Промените, които Славейков прави тук, са толкова много и значими, че до днес старото училище е известно и като Славейковото школо. Сега в тази сграда се помещават: възстановка на стая от взаимно училище, в която всеки може да се върне в началото на 19 век и да опита да пише върху пясък, да чете от взаимоучителните таблици, да се запознае с реда и строгите изисквания към учениците във възрожденското училище,  да се закичи с кавалерия и да си вземе такава за спомен; дарението от картини и пластики на художника със световна известност Димитър Казаков – Нерон и неговия брат Никола Казаков; изложба стари часовници, сред които часовник с обратен ход на стрелките, часовников механизъм за кула, гравитационен часовник; документална изложба, проследяваща историята на учебното дело в Трявна.

МУЗЕЙ ДАСКАЛОВАТА КЪЩА

Строена е за двама от синовете на хаджи Христо Даскалов. При освещаването на къщата на Гергьовден 1808 г. майсторът Димитър Ошанеца  и калфата Иван Бочуковеца сключват облог и шест месеца работят великолепни тавани-слънца в двете одаи на дома. Слънцата галят и днес с лъчите си гостите в Даскаловата къща. Тук през 1963 г. е открит единственият  по рода си Музей на резбарското изкуство, представящ развитието на най-старата възрожденска резбарска школа – Тревненската, като се тръгне от най-ранната овчарска резба, премине се през резбата, украсяваща дървото в архитектурата на къщите, домашните иконостаси – толкова обичани и майсторски изработени от тревненци, и се стигне до дълбоката и пластична резба, с която тревненските първомайстори красят църковни иконостаси, владишки тронове. Възстановката на резбарска работилница проследява подготвителния процес на дърворезбата, показан е резбарски инструментариум. Важен акцент на експозицията е дърворезбената колекция – скулптурни фигури на български царе, барелефи на български революционери, възрожденци, дело на един от известните тревненски майстори-дърворезбари Генчо Марангозов. 

МУЗЕЙ СЛАВЕЙКОВАТА КЪЩА

Построена около 1850 г. Идвайки като учител в Трявна, Петко Славейков взема за съпруга дъщерята на един от известните тревненски чорбаджии Иванчо Райков - Ирина. « 1853 - 25 януари: венчахме учителя Петко и Ирина» - е записал в своя летопис поп Йовчо от Трявна. Семейството им се установява в малка наследствена къща в Горната махала на селището, където остава до 1876 г. Тук, под строгите грижи на майката, отрастват всички деца на Ирина и Петко Славейкови. Те са високообразовани и интелигентни личности в обществения и политически живот на България през втората половина на 19 и началото на 20 век: Иван Славейков - кмет на София през 1885 г., министър на просвещението в правителството на Петко Каравелов /от 20 февруари до 24 април 1901/, народен представител /IV-XI Обикновено народно събрание 1884 – 1901/; Христо Славейков - министър на правосъдието /1910 – 1911г./ и народен представител в продължение на 25 години, председател е на ХIV- тото Обикновено народно събрание /1908 – 1910/;  генерал от българската армия  - Рачо Славейков и разбира се един от най-великите поети на България, номиниран за Нобелова награда – Пенчо Славейков; Донка, Райко и Пенка Славейкови. Посещавайки къщата, ще усетите атмосферата на този български дом. 

Настаняване в хотела. Нощувка.  

                                                                                                                                                                      

2 ДЕН: Трявна – Къкринско ханче - Ловеч

 

Закуска.

 

В 08:00 отпътуване за село Къкрина - лобното място на Апостола на свободата Васил Левски. Идеологът на българското движение за освобождение от османско владичество Васил Левски и най-почитаният герой от българската история е заловен тук от турските заптиета на 27 декември 1872 г. По-късно, на 19 февруари 1873 г., Левски е обесен в София. С годините сградата на Къкринското ханче се руши, а пожар в началото на ХХ век унищожава мястото до основи. През 1901 г. е поставена паметна плоча на мястото, на което Левски е заловен. Възстановяването на ханчето в автентичния му вид започва през 1926 г., а музеят в него е открит на 10 май 1931 г. Експозицията пресъздава истинския вид на ханчето преди пожара - кръчмата и стаята за спане. Музеят е разположен в центъра на село Къкрина. В двора му се намира и брястът, който е станал свидетел на залавянето на Левски, а до него се издига и паметник на Апостола. Къкринското ханче е част от 100-те национални туристически обекта.

Следва разходка в гр. Ловеч -  тук може да посетите  покрития мост на Колю Фичето - символът на Ловеч. Мостът свързва старата с новата част на града. Изграден е през 1872-1874 г. от възрожденския майстор строител Колю Фичето, а днес в него се помещават множество магазинчета, в които могат да се купят сувенири. Също ще посетим и архитектурният резерват – Вароша – тук са разположени етнографският комплекс и къщата музей „Васил Левски”. Тесните калдъръмени улички на Вароша и автентичната атмосфера връщат туристите години назад. По желание можете да извървите 300-та стъпала до паметника на Апостола на Свободата и да се поклоните пред строгия му поглед.

Настаняване в хотел.

 

3 ДЕН: Ловеч – Плевенска панорама – Кораба Радецки - Видин

 

Закуска.

 

Гр. Плевен - едва ли има българин, който да не е чул или посещавал Панорамата в Плевен. Това  е единственият по рода си паметник на Балканския полуостров. Създаден е в чест на 100-годишнината от Освобождението на България от османско иго и е включен в Стоте национални туристически обекта. Изграден е на хълма, намиращ се в района на Скобелевия парк музей, непосредствено до турския редут Кованлък, където по време на Третия щурм за Плевен се водят едни от най-кръвопролитните сражения.

 

Следва посещение на Австрийският параход „Радецки“ - построен през 1851 г. в Будапеща. На 29 май 1876 г. четата на Христо Ботев завладява парахода и го принуждава да спре на българския бряг при с. Козлодуй, откъдето се насочва към Врачанския Балкан, за да се бие за свободата на България. През 1966 г. е построено точно копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца. От 1982 г. е със статут на национален музей. Намира се на вечен пристан в гр. Козлодуй и от 16 април 2004 г. е филиал на Националния исторически музей в София. Музеят „Параход „Радецки“ е изцяло свързан с живота и делото на Христо Ботев, с трагичната му гибел, както и на неговата чета. С годините се е превърнал в национална светиня. В него съществува експозиция, в която могат да се видят ценни реликви като знамето на Ботевата чета, униформи на Ботеви четници, последните писма, писани от воеводата Христо Ботев от борда на парахода и др. Музеят „Параход „Радецки“ е единственият пътуващ параход музей на Балканския полуостров и в България. Той осъществява пътувания при организирани групи ежегодно от месец април до края на месец октомври.

 

Следващата ни спирка е Българският замък „Баба Вида“ (също и „Бабини Видини кули“) - единствената изцяло запазена средновековна крепост у нас. Построена е в края на X в. върху останките на античен укрепен пункт от дунавската граница на Римската империя. През следващите столетия „Баба Вида“ е престроявана многократно. Винаги е била мощна твърдина – през 1003 г. византийският император Василий II успял да я превземе след цели 8 месеца обсада. Още първите владетели на Бдинското деспотство – Ростислав, Шишман I, Белаур – използват крепостта за свой замък. При видинския цар Иван Срацимир, чието име носи главната кула на замъка, „Баба Вида“ придобива приблизително днешния си вид. Според легендата болярската дъщеря Вида, разочарована от съпрузите на сестрите си, които пропилели бащиното им богатство, се оттеглила в замък и живяла там до дълбока старост. От замъка отбранявала своите поданици и земи от вражески нападения. В нейна чест хората го нарекли „Бабини Видини кули“.

 

Настаняване в хотел. Нощувка.

 

4 ДЕН: Видин – пещера Магурата – Белоградчишки скали - Враца

 

Закуска.

 

След закуска се отправяме на север и първо ще посетим пещера Магурата - една от най-посещаваните забележителности в България. Пещерата притежава едни от най-богатите по форма и размери образувания - сталактити, сталагмити, сталактони, синтрови джобчета, пещерни бисери, „пещерно мляко”. С внушителни размери впечатлява „Големият сталактон” с височина над 20 м и диаметър на основата 4 м. „Падналият бор” пък е най-големият сталагмит в изследваните български пещери с дължина над 11 м и диаметър в основата 6 м. В пещера Магурата има древни праисторически рисунки - оригиналните пещерни рисунки са най-ценните шедьоври на първобитното изкуство на Балканите. Те са повече от 700 на брой. Рисунките датират от различни епохи – епипалеолит, неолит, енеолит, начало на раннобронзовата епоха. Пещерата се използва и за производството на шампанизирано вино, което отлежава при естествени условия, сходни с тези, използвани при производството на френско шампанско.

Следва посещение на уникалният природен феномен Белоградчишки скали - скален комплекс с дължина около 30 км и ширина 6-7 км. Белоградчишките скали са извайвани от природата в продължение на повече от 200 млн. години. Червеникавият им оттенък се дължи на съдържанието на железен окис. Те са разнообразни по форма и големина скални творби, издигащи се на повече от 100 м височина. Скалите са били използвани като естествена защита от византийци, българи и османци през различни епохи. В миналото тук са издълбани стотина стъпала, някои от които са запазени и днес. На много места се забелязват и останки от постройки, зидове, парчета от тухли, фрагменти от керамика. Сред гънките на Белоградчишките скали древните римляни построили укрепление, което било използвано по-късно и от българи, и от османци – Белоградчишката крепост. Днес крепостта е също толкова популярна сред туристите, колкото и скалите.

Настаняване в хотел. Нощувка.

 

5 ДЕН: Враца – пещера Леденика - Черепишкият манастир - Варна

 

Закуска. 

                                                                                                                                                                                                                               След закуска ще посетим  пещера Леденика. Пещерата получава името Леденика заради ледените сталагмити, сталактити и сталактони, които се образуват в нея през зимата близо до входа.Тя е била известна още по времето на османското робство. Овчарите са я използвали, за да съхраняват вътре овчето мляко.Има множество галерии и интересни карстови форми – сталактити, сталагмити и сталактони, формирани в продължение на хиляди години. Дълга е около 320м и има десет зали.

Черепишкият манастир „Успение Богородично“ e поредната интересна забележителност която ще посетим. Намира се в Искърското дефиле, на 85 километра от столицата, на самия бряг на река Искър. Районът на манастира изобилства с красива природа и прекрасни гледки към дефилето и река Искър. Черепишкият манастир е построен по времето на цар Иван Шишман. Съществуването на светата обител се свързва със средновековен град, близо до феномена Ритлите, с името „Коритен град“. Според една легенда, името на манастира идва от белеещите се кости на загиналите воини при паметна битка, състояла се в района, на цар Иван Шишман с турските нашественици.                                                                                                                                                              Както повечето български манастири, Черепишкият манастир е изгарян и опустошаван неколкократно. В началото на 17 век  манастирът е възстановен под давление на видния български иконописец  Зографски. По това време е издигната и сегашната църква.                                                                                                                                            

Цената включва:

·         транспорт по маршрута с комфортен туристически автобус 3*;

·         посещение на Тревненските музеи;

·         посещение на Къкринското ханче;

·         посещение на гр. Ловеч и покрития мост на Колю Фичето;

·         посещение на Панорамата в Плевен;

·         посещение на Музеят „Параход „Радецки“;

·         посещение на Българският замък „Баба Вида“;

·         посещение на пещера Магурата;

·         посещение на Белоградчишките скали;

·         посещение на пещера Леденика;

·         посещение на Черепишкият манастир;

·         туристически беседи в посещаваните обекти;

·         една нощувка със закуска в гр. Трявна;

·         една нощувка със закуска в гр. Ловеч;

·         една нощувки със закуска в гр. Видин;

·         една нощувка със закуска в гр. Враца;

·         представител на туристическата агенция;

·         туристическа застраховка за лица до 64 г.

 

Цената не включва:

·         входни такси за посещаваните обекти;

·         разходи от личен характер;

·         доплащане за единична стая;

·         медицинска застраховка за лица 64-79.99 год. – доплащане 10.00 лв.; лица 80 и повече години не се застраховат;

·         горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивата, но не може да бъде повече от 8%)

 

Начин на плащане:

·         при записване се внася капаро.

 

Забележка:

·         не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!

·         туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата;

·         при възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата;

·         туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването;

·         необходими документи: валиден документ за самоличност: лична карта;

·         минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;

·         срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.

 

 

 

 

Подобни оферти

1 ден

26.10.2024 г.

от
35 лв.
Абонамент за бюлетин
С нашия бюлетин получавате първи специални оферти и промоции на Martini Tours